Tosiek jest niejadkiem. Zawsze był. Mój syn jest chyba zdania, że tyle ciekawych rzeczy można robić, że aż szkoda czas marnować na takie przyziemne czynności jak jedzenie. Nieważne czy to zupa, owsianka z owocami czy kanapka. Jedynie naleśniki są w stanie zatrzymać go na dłużej przy talerzu. Ale jak często można robić naleśniki…?

Oboje z mężem jesteśmy przeciwnikami łapówek.

Nawet nie wiedziałabym, jak zaproponować np. policjantowi jakiś banknot w zamian za odstąpienie od wypisywania mandatu. Poza tym nie widzę powodu dla którego miałabym wynagradzać kogoś dodatkowo za jego pracę (np. lekarza, który robił mi operację i wyraźnie oczekiwał gratyfikacji). Mi nikt nie daje bonusów za to, że wykonuję to, co do mnie należy.

Wyobraźcie więc sobie sytuację sprzed kilku dni…

Karmię Tośka kanapką i serkiem farmerskim. Tak, karmię, bo jakbym miała czekać, aż sam zje to poranek by nas zastał. Przekonuję, że za 5 minut zaczyna się jego ulubiona bajka i do czasu jak nie skończy jedzenia, nie będzie mógł włączyć telewizora.

Teodor nie traci zimnej krwi. Kalkuluje…

– Mamo, może ja zjem sam serek? – Uśmiecha się słodko.
– Nie, zjedz serek i kanapkę. Niewiele już zostało. – Staram się brzmieć stanowczo.
– To może samą kanapkę? – Patrzy na mnie swoimi wielkimi oczami.
– Tośku, zjedz wszystko i włączymy Kosmoloty. Zaczynaj się za chwilę.
– Mamusiu, a może przestaniesz mnie karmić, jak dam ci… 5zł z mojej skarbonki?

Padłam. Usiłowałam zachować powagę, ale kiedy zobaczyłam trzęsące się ramiona mojego Męża, który też nie zachował powagi w obliczu pomysłowości Tośka, zaczęłam się śmiać.

Nie mogłam uwierzyć, jak taki, sięgający mi do pasa brzdąc, mógł sobie wykalkulować, że przekona kogoś w taki sposób? Nie podpatrzył tego w domu, bajki też chyba jeszcze o korupcji nie traktują…

Piątki nie wzięłam, ale kanapkę odpuściłam. Próby przekupstwa nie chcę nagradzać (choć może tak wyszło) ale inwencję twórczą, czemu nie ;)

Zawsze tłumaczę mu, że nie można się poddawać w dążeniu do celu, kolejna lekcja będzie na temat doboru odpowiednich środków ;)

IMG_5191

IMG_5192

IMG_5190

IMG_5193

Skomentuj ten wpis.

Zostaw odpowiedź