Podobno syna wychowujemy nie dla siebie, ale dla jego przyszłej żony, partnerki… Coś w tym jest. Z nami będzie On mieszkał przez chwilę tylko – potem zamieszka z Nią.
Utarło się, że to my – matki wychowujemy owego Syna dla Niej. Coś mi się jednak wydaje, że niebagatelną rolę ma tutaj Tata.

Uczę Cię…

Uczę Go, że ma pomagać. Podaję sztućce i talerze, aby rozłożył na stole przed wspólnym posiłkiem. Proszę, by pomógł rozwiesić pranie. Wracając z zakupów „obarczam” go najlżejszą, ale największą torbą. Niech wie, że oczekuję jego pomocy.

Mogę sobie mówić. Owszem pomaga , jeśli Go poproszę, ale to Tata wykonuje zdecydowanie ciekawsze czynności, powtarzać po Tacie to dopiero frajda. Naprawianie zmywarki – z Tatą.  Zapasy – z tatą. Szermierka na kij od szczotki i karnisz – z Tatą. Wiercenie w ścianie – z Tatą. Mycie auta – z Tatą. Wpinanie się po drabinkach w parku – z Tatą.

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a powtórzę.

Widział, jak my chodzimy i powtarzał, próbował aż się nauczył.
Widział, jak odkręcamy wodę w kranie, włączamy telewizor, otwieramy drzwi, używamy sztućców – powtarzał aż się nauczył.
Słyszał jak mówimy, witamy się z sąsiadami, pytamy o coś w sklepie, zwracamy się do siebie – powtarzał…
Słyszał, jak tata komplementuje mnie, kiedy zakładam sukienkę – powtarzał i nauczył się, że zawsze to okazja to powiedzenia miłego słowa (rzadko noszę sukienki, więc nie na co dzień się to dzieje ;))

Czego nauczy się jeszcze od Taty?

Jeśli będzie chłonął równie szybko, jak do tej pory prawdopodobnie wyrośnie z mojego Syna całkiem fajny facet, dobry partner, który będzie wiedział, że warto

…robić jej kawę o poranku, taką jak lubi,
…wyręczać ją w różnych czynnościach – mimo, że sama sobie świetnie radzi,
…wstawić pranie i je powiesić – bo przecież oboje mogą to robić,
…umyć i zatankować jej samochód, kiedy wybiera się na weekend z koleżankami – żeby wiedziała, jak bardzo się troszczy,
…czytać dziecku wieczorem – na zmianę, bo oboje rodzice umieją czytać,
…wychodzić na spacer z dzieckiem bez Niej – żeby mogła poleżeć z maseczką na twarzy,
…kupić jej puder, bo akurat się skończył,
…szanować ją,
…zostawić jej kwiatka za wycieraczką samochodu, kiedy będzie wracała z synem z parku – żeby mały zastanawiał się, od kogo mama dostała różę – mama będzie pewna, że to od taty,
…dopingować ją we wszystkim co robi, a kiedy zdecyduje się pierwszy raz pobiec w zawodach biegowych – krzyczeć najgłośniej ze wszystkich kibiców na trasie.

chłopaki 5

A na koniec…

Wracam od fryzjera. Płakać mi się chce, bo nowa „specjalistka” od fryzur zrobiła mi krzywdę. Wchodzę do domu w kapturze i ze łzami w oczach, a w drzwiach wita mnie Tosiek z radosnym okrzykiem „Mamo! Jak ty pięknie wyglądasz!”. Sam na to nie wpadł – Tata musiał mu podpowiedzieć. Nie przewidział jednak, że wrócę w takim nastroju. Tosiek widzi moją nietęgą minę – oczekiwał innej reakcji na miłe słowa, a ja bronię się, żeby nie wybuchnąć płaczem. Teo szuka ratunku w oczach Taty, wydaje się chcieć zawołać

„Przecież byłem miły, co teraz?
Tato, co teraz? Ratuj!”

Chowam się w łazience, żeby nie rozpłakać się przy nich. Słyszę zza drzwi: „Tośko, mamy w domu awarię. Mama jest smutna, musimy ją pocieszyć… zrobimy tak…”
Dalej nie słyszę, bo odkręcam wodę i usiłuję umyć włosy z nadzieję, że może ułożą się lepiej.

Po wyjściu siadam na kanapie. Przychodzi Mały Mężczyzna, siada obok mnie i mówi „Mamo, zawsze wyglądasz ślicznie… a teraz masz taką ładną… pidżamkę” – Wybucham śmiechem, bo mam na sobie normalną bluzkę i słodkie to strasznie, że Teo tak się stara. W tym samym czasie Duży Mężczyzna przynosi mi na pocieszenie kakao i dobrze wie, że nie ma co wciskać kitu o pięknej fryzurze: „Na pewno, jak ułożysz je sama, to będzie fajnie. Jak nie, to jutro umówisz się do innego fryzjera”.

I mimo złości na fryzjera robi mi się dobrze na sercu – mam takich fajnych facetów w domu.

I mam też pewność, że kiedyś ta “Ona” będzie miała z moim Synem dobrze. Oby rodzice dzisiaj wpajali Jej, że ma być dobra dla Niego…

Chyba w kolejnym poście zawrę listę życzeń do Jej rodziców ;)

chłopaki

chłopaki 2

chłopaki3

 

Skomentuj ten wpis.

Zostaw odpowiedź