Widziałam ostatnio ranking imion najczęściej nadawanych dzieciom w 2015 roku. Znalazły się na nim kolejno Zuzanna, Hanna, Maja, Alicja i Natalia. Najpopularniejsze imiona dla chłopców to: Jan, Kacper, Adam, Mikołaj i Antoni. Podobają mi się wszystkie, a nawet gdyby mi się nie podobały, to w zasadzie co mi do tego? Rzecz gustu, a o gustach się nie dyskutuje.

Kiedy na świat miał przyjść Teodor i zdradziliśmy, jakie imię planujemy mu nadać, reakcje były różne. Zdecydowanej większości osób pomysł na Teodora wcale nie przypadł do gustu, czemu dawały wyraz w różny sposób. Były też próby przekonania nas, byśmy może jednak nie robili dziecku „krzywdy”… że tyle ładnych imion jest na świecie. Czemu nie Tomek, Piotruś, Wojtuś?

Czemu nie? Bo nie!

Nam podobał się Teodor i już. Wraz z narodzinami Tośka wielu (bo nadal nie wszystkim) nagle się odmieniło, Teo okazał się nagle imieniem ładnym, oryginalnym, pasującym do nazwiska i samego Młodego Człowieka.

Pięć lat później na świat miało przyjść nasze drugie dziecko. Póki nie wiedzieliśmy, jaką płeć będzie miał Maluch wymyśliliśmy kilka ładnych imion… dla chłopca. Okazało się jednak, że tym razem czekamy na małą dziewczynkę, a wymyślenie „tego jedynego” imienia dla córeczki było wyjątkowo trudne. Pod uwagę braliśmy m.in. Dominikę, Weronikę, Ingę i Marysię. Zawsze jednak było jakieś „ale”. A to kojarzyło się niespecjalnie, a to przeczytałam znaczenie imienia i nie przypadło mi do gustu…

Teodora nie pytaliśmy o zdanie, bo co może powiedzieć pięciolatek? A ten pięciolatek przyszedł sam i powiedział, że jego siostra będzie miała na imię Ava. Uśmiechnęliśmy się pobłażliwie. Tak, tak… oczywiście, że Ava. Nikt nie brał tego pomysłu serio, poza Tośkiem.

Mijały miesiące, brzuch rósł…

a my nadal nie mogliśmy zdecydować się na imię dla córeczki. Tosiek za to z uporem maniaka przemawiał do brzucha imieniem Ava, wszystkim w przedszkolu zapowiedział, że czeka na siostrę Avusię i w ogóle nie przyjmował do wiadomości, że miałoby być inaczej. W końcu sami, osłuchani z tym rzadkim imieniem uznaliśmy, że to w zasadzie chyba najlepsza opcja – w każdym razie jedyna :)

InstagramCapture_fb54df1a-1844-4c17-93af-d71287e0eea1[1]

Bajkowa siostra

Teo wymyślił Avę bo znał to imię z bajki – bohaterka była wyjątkowo inteligentna :) Dla mnie kojarzyło się z Avą Gardner – przepiękną aktorką – czyż mogło być lepsze połączenie? Dla mojego Męża było po prostu symetryczne – co jego zdaniem jest ogromna zaletą :)
Pochodzenie imienia też jest wyjątkowo poprawne – to jedna z pierwszych, biblijnych wersji imienia Ewa.

A czemu tak?

Co odpowiadam słysząc szereg zarzutów, np.
…że to nie jest polskie imię? – Nazwisko też mamy niepolskie.
…że pisane jest przez „v”? – Nazwisko mamy przez „x”.
…że na pewno ludzie będą pisać je z błędem ? – Nazwisko też regularnie przekręcają – wiemy o tym i zawsze pilnujemy jak jest pisane. Albo wydrukujemy jej wizytówki ;)
…a jak wyjdzie za Kowalskiego to nie będzie pasowało? – A jak miałaby na imię Zosia i wyszła za Johnsona albo Ramireza?
…że dzieci będą się śmiały? – Pokażcie tylko mojemu mężowi, które to :)

Jedyna taka

Ava prawdopodobnie nie spotka w piaskownicy i szkole swojej imienniczki. Czy na tym mi zależało? Nie. Choć muszę przyznać, że to wygodne. Sama jako Katarzyna urodzona w latach 80-tych mam mnóstwo koleżanek, które noszą to samo imię. Ponadto moje nazwisko panieńskie było jednym z najpopularniejszych polskich nazwisk. Wiecie jaki był tego efekt? W podstawówce moja nauczycielka geografii nosiła dokładnie to samo imię i nazwisko co ja. W liceum miałam w klasie jeszcze dwie Kaśki, z których jedna… nosiła dokładnie takie samo nazwisko! Nauczyciele posługiwali się naszymi drugimi imionami, koledzy z klasy odróżniali nas nazywają kolorami włosów: Czarna i Ruda :)

Chyba takich atrakcji Avie zaoszczędziliśmy.

Na wszelki wypadek Ava ma też drugie imię, po babci – gdyby jednak druga Ava z nazwiskiem przez X zasiadła z nią w jednej ławce :)

InstagramCapture_378774b2-fc32-4c9c-8fb1-609db91db74b[1]

Skomentuj ten wpis.

Zostaw odpowiedź